Lezzetli Lezzet Tarifleri

Balkabaklı Kiş

bolu mutfağı!
  • Alerji YUMURTA
  • Maliyet 5-10 TL
  • Yöntem FIRINDA
  • Hazırlama 30-50 DK
  • Pişirme 30-50 DK
  • Servis 4-6 KİŞİ

Adı her ne kadar hiç duyulmamış olsada vejeteryan ülkelerde özellikle tüketilen ve adeta vejeteryanlıkla eşleşmiş olan Kiş hamur işini hem kahvaltılarda normal öğün olarak, hem çayınızın yanında katık olarak hemde misafirlerinize özel günlerinizde sunacağınız bir lezzettir.

250 g un

125 g tereyağ

3 adet yumurta

1 tutam tuz

600 g su kabağı içi

120 g pastırma

2 YK sıvı yağ

1 adet kuru soğan

2 diş sarımsak

Çeşnili baharat

200 ml sebze suyu / sulandırılmış sebzeli bulyon

150 g kaymak

100 g rendelenmiş parmesan peyniri

2 YK kabak çekirdeği

karabiber

Kekik

Dilerseniz sebze olarak seçtiğimiz balkabağını her türlü sebze ile değiştirebilir yada ilave edebilirsiniz.bu tarif her türlü sebze ile yapılmaktadır. inanmayacaksınız ama sevilmeyen pırasa ile bile güzel oluyor

Un, yağ parçacıkları, 1 yumurta, 1 tutam tuz ve 1 YK su ile yumuşak bir hamur yoğurunuz. Hamuru top haline getirip, strech-folyoya sararak, 30 dk. soğumaya bırakınız. Kabağı soyunuz, çekirdeklerini ayırınız ve etli kısmını küçük parçacıklar halinde kesiniz. Pastırmayı küp şeklinde doğrayıp bir YK sıvı yağ ile hafifçe kızartınız. Soğanı soyunuz, küçük küçük doğrayınız, kabaklar ile birlikte pastırmaya ekleyip kızartınız. Sarımsağı soyup, eziniz. Biraz tuz, karabiber, kekik ve sebze suyunu ilave ediniz. Sebzeyi üzerini kapatarak iyice pişiriniz, püre haline getirip bir kenara koyunuz. 26 cm çapındaki bir kalıbı yağlayınız. Hamuru açarak kalıba yayınız, kenarının 3 cm yükseklikte olmasına dikkat ediniz. Kalan yumurtaları kaymak ile çırpınız. Rendelenmiş parmesan peynirini ilave ediniz. Bu karışımı daha önce hazırlamış olduğunuz kabak karışımına yediriniz, 1 YK kabak çekirdeğini de ilave ediniz. Tuz ve karabiber serpiniz. Karışımı hamurun üzerine yayınız. Kalan kabak çekirdeklerini de en üste serpiniz. Kişi 200 derecede yaklaşık 45 dakika pişiriniz.

           Ekleyen Üyemiz

                 CUMALIYAKAR

           Eklenme Tarihi

                     23-08-2016


Bu Tarifleride Deneyiniz